Voice over to kreatywna technika produkcji, w której określony głos, niekoniecznie będący częścią opowieści, jest używany w produkcji nadawanej na antenie, w radiu, filmie lub telewizji. W większości przypadków lektor jest odczytywany na głos przez osobę, która pojawia się w innym miejscu programu lub przez profesjonalnego lektora. Lektor jest zwykle umieszczany na ekranie podczas wcześniej nagranych fragmentów w celu poinformowania odbiorców o historii lub ciekawym miejscu. Wprawny lektor może stworzyć cały odcinek, używając tylko głosu jednej postaci. Podczas nagrywania narracji narrator musi być precyzyjny. Musi mieć wyraźną znajomość gramatyki, wymowy i tonu.

Lektor czyta reklamy radiowe

Istnieje wiele rodzajów głosów używanych jako lektor. Najpopularniejszym z nich jest narrator. Narracja jest również nazywana głosem postaci. Jednak najczęściej używanym głosem jest głos gospodarza lub hostessy, który opowiada fragment historii z korzyścią dla publiczności.

Voice over może być wykorzystany do wniesienia dramatycznego, humorystycznego lub komediowego wkładu do dowolnego rodzaju historii. Najlepsi lektorzy są zazwyczaj w stanie przekazać przesłanie historii lub przesłania bez użycia dialogu lektor do reklamy filmowej . Chociaż lektor jest tylko niewielką częścią historii, nadal wymaga odpowiedniego treningu głosowego. Talent lektora będzie wzrastał, gdy będzie on / ona dowiadywał się więcej o sztuce tworzenia unikalnych głosów dla każdego typu historii.

Praca jako lektor do reklamy

Większość ludzi, którzy lubią wykonywać lektora, robi to, ponieważ lubią grać, ale sztuka tworzenia lektora jest cenną umiejętnością. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę umiejętności lektora przez artystę jest oglądanie występu lektora przed zatrudnieniem go. Artysta musi nauczyć się prawidłowego korzystania z lektora, a także nauczyć się wzmacniać lektora w wykonaniu artysty.