Voice over to kreatywna technika produkcji, w której określony głos, niekoniecznie będący częścią opowieści, jest używany w produkcji nadawanej na antenie, w radiu, filmie lub telewizji. W większości przypadków lektor jest odczytywany na głos przez osobę, która pojawia się w innym miejscu programu lub przez profesjonalnego lektora. Lektor jest zwykle umieszczany na ekranie podczas wcześniej nagranych fragmentów w celu poinformowania odbiorców o historii lub ciekawym miejscu. Wprawny lektor może stworzyć cały odcinek, używając tylko głosu jednej postaci. Podczas nagrywania narracji narrator musi być precyzyjny. Musi mieć wyraźną znajomość gramatyki, wymowy i tonu.

Istnieje wiele rodzajów głosów używanych jako lektor. Najpopularniejszym z nich jest narrator. Narracja jest również nazywana głosem postaci. Jednak najczęściej używanym głosem jest głos gospodarza lub hostessy, który opowiada fragment historii z korzyścią dla publiczności.

Voice over może być wykorzystany do wniesienia dramatycznego, humorystycznego lub komediowego wkładu do dowolnego rodzaju historii. Najlepsi lektorzy są zazwyczaj w stanie przekazać przesłanie historii lub przesłania bez użycia dialogu lektor do reklamy filmowej . Chociaż lektor jest tylko niewielką częścią historii, nadal wymaga odpowiedniego treningu głosowego. Talent lektora będzie wzrastał, gdy będzie on / ona dowiadywał się więcej o sztuce tworzenia unikalnych głosów dla każdego typu historii. Większość ludzi, którzy lubią wykonywać lektora, robi to, ponieważ lubią grać, ale sztuka tworzenia lektora jest cenną umiejętnością. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę umiejętności lektora przez artystę jest oglądanie występu lektora przed zatrudnieniem go. Artysta musi nauczyć się prawidłowego korzystania z lektora, a także nauczyć się wzmacniać lektora w wykonaniu artysty.